COVID-19 Salgını ve Konsolosluk Çalışma Düzeni Hakkında Bilgilendirme

ileGülbin Demir

COVID-19 Salgını ve Konsolosluk Çalışma Düzeni Hakkında Bilgilendirme

Pas Danışmanlık olarak, Yurt Dışı Vize ve Seyahat Danışmanlığı konusunda her zaman danışanlarımızın yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Son zamanlarda bütün Dünyayı etkileyen Coronavirus, ülkemizde de ciddi etkilere sebep olmaya başladı. Hem danışanlarımızın, hem de çalışanlarımızın sağlığı açısından çalışma düzenimizi belli bir süreliğine değiştirmeye karar verdik. Bununla ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.


Çalışma Saatleri ve Düzeni

Çalışma saatlerimiz, normal saatlerimizle aynı olmakla birlikte, 09.00 ile 17.00 arasında sizlere hizmet vermeye devam edeceğiz.

Virüs yayılımının temasla daha fazla kişiye zarar vereceği göz önüne alındığında, başta Konya merkez ofisimiz olmak üzere tüm ofislerimiz kapalı olacaktır.

Vize danışmanlarımız sizlere uzaktan hizmet vermeye devam edecektir. Telefon, mail ve telekonferans yoluyla da bizlere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Bu durumun ne kadar süreceği ile ilgili net bir süre verememekle birlikte, en kısa sürede sizlerle yeniden buluşabilmeyi heyecanla bekliyoruz!

Bu dönemde konsolosluk ve vize işlemleri ile ilgili aklınıza takılan sorular olduğunu biliyoruz. Bunlardan bazılarını aşağıda cevaplamaya çalışacağız. Bilgi vermediğimiz bir konu varsa, lütfen bize ulaşarak sorularınızı sorunuz.

Şu an vize başvurusu yapabilir miyim?

Türkiye ve bütün Avrupa ülkeleri, genel olarak diğer dünya ülkeleri de yurt dışına giriş ve çıkışları tamamen durdurmuş durumda. Geçen haftaya kadar vize başvuruları halen kabul edilmekte birlikte, çoğu konsolosluk Nisan ayı içerisinde herhangi bir başvuru almayacaklarını açıkladı. Schengen Vizesi başvuruları için bir süre daha beklemenizi öneriyoruz.

Vize başvurumu yasaklar başlamadan önce konsolosluğa teslim etmiştim, şimdi ne olacak?

Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, içeride olan vize dosyaları iade edilmeye başlandı. Vize onayları genel olarak askıda bırakıldı. Yurt dışı giriş çıkışının ne zaman normale döneceği konsolosluk tarafından da bilinmediği için, vizenizi önümüzdeki dönem içerisinde yapmanız tavsiye edilmektedir.

Vizem onaylanmıştı, biletlerimi aldım ama yasaklar başladığı için ülkeden çıkamadım. Vizemin tarihini değiştirebilir miyim yoksa yeniden mi başvurmam gerekiyor?

Bununla ilgili en sağlıklı bilgiyi başvurduğunuz ülkenin konsolosluğu verecektir. Konsoloslukların bu konuda bir açıklaması yok henüz ama durumun farkında olduklarını ve ilerleyen dönemde netleşeceğini biliyoruz.

Bilet konusunda da uçak firmalarının iade konusunda yardımcı olacağı açıklandı. İptal edilen uçuşların daha sonraki tarihlerde yeniden yapılacağı söylenmektedir.

Ödediğim ücretleri geri alabilecek miyim?

Schengen başvurusu yaptıysanız ve vize başvurunuz sonuçlanmadan önce yasaklamalar geldiyse, konsolosluk sizinle irtibata geçecek ve pasaportlarınızın teslimini sağlayacaktır. Ödenen ücretlerin de vereceğiniz bir IBAN hesabına yapılacağı yönünde bilgilendirileceksiniz. Yasaklar kalktıktan sonra yeniden vize başvurusu yapmanız ile ilgili yönlendirileceksiniz.

Gideceğim ülkede herhangi bir vaka görülmedi yine de gidemez miyim?

Başlangıçta Avrupa dışında vaka görülmeyen ülkelere gidiş konusunda bir sorun yoktu fakat içerisinde bulunduğumuz andan itibaren Türkiye bütün çıkışları kapattığı için herhangi bir ülkeye gidiş şu an için söz konusu değildir.

Bütün yasaklar ne zaman kalkacak?

Bu konuyla ilgili net bir bilgiyi kimse verebilecek durumda değil ne yazık ki. En kısa zamanda her şeyin normale dönmesini istiyoruz elbette ama şu an için kesin bir tarih söylemek söz konusu değil.

Genel olarak sorulan soruları cevaplamaya çalıştık. Bunlar dışında sormak istediğiniz soruları bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Aynı zamanda sosyal medya hesaplarımızdan da güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle!


Yazar hakkında

Gülbin Demir administrator

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını anlatmaya çalışan, 29 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın