Pasaport Randevusu Almadan Başvuru Yapabilirsiniz!

ileGülbin Demir

Pasaport Randevusu Almadan Başvuru Yapabilirsiniz!

Son zamanlarda pasaport işlemlerinin Emniyet’ten Nüfus Müdürlüğü’ne geçmesiyle kafalarda oluşan soru işaretleri de iyice arttı.

Randevu alınmasını gerektiren yeni sistemle birlikte, ehliyet, kimlik ve pasaport başvurularının tamamı Nüfus Müdürlüklerine verilerek hepsi bir yerde toplandı. Peki randevular en erken ne zaman ve randevu tarihi bulunamayan zamanlarda neler yapılmalı ondan bahsedelim biraz.

Konya Merkez veya Selçuklu, Meram ve Karatay Nüfus Müdürlüklerinden başvuru yapacak yolcularımızın bildiği gibi pasaport randevuları şu an için en erken 1 ay sonrasına verilebiliyor. Yani bugün randevu aldığınız takdirde en erken 1 ay sonra başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Daha erken başvurmak için ise 2 farklı yöntem deneyebilirsiniz:

  1. Merkezde bulunmayan, randevu tarihi daha erken olabilecek ilçelerden başvuru yapmak (Beyşehir, Seydişehir gibi vs.)
  2. Randevu almadan başvuru yapmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Randevu alabildiğiniz sürece, randevusuz gitmenizi tabii ki önermiyoruz ama bazen çok acil olan durumlarda hızlı pasaport başvurusu yapmak gerçekten önem teşkil ediyor.

O yüzden size şunu belirtmek istiyoruz ki, randevu almadan da Nüfus Müdürlükleri’ne giderek, sıra numarası aldıktan sonra sıranızın gelmesini bekleyip pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sıranın çok olabilme ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurup, erken gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Pasaport için gerekli evraklar ve harç fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer çok zaruri bir durum yoksa, lütfen randevunuzu alıp randevu saatinde belgeleriniz eksiksiz bir şekilde Nüfus Müdürlüğü’nde bulunun.

Aklınıza takılan soruları sormak ve danışmak için bize mutlaka ulaşın.

Yazar hakkında

Gülbin Demir administrator

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını anlatmaya çalışan, 29 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

2 yorum

AytenYayın tarihi2:30 am - Şub 17, 2020

Merhaba eşim yurtdışında çalışıyor bende yanına gidicem 2 tane çocuğumuz var eşim iskurdan yurtdışinda geçimimizi sağladığına dair bı belge alırsa ilk iki yıl Harçsız iş sitatüsü pasaport u alabiliyor Muş ve aynı şekilde eşi ve çocukları da bu haktan yararlanabiliyormuş u doğrumu nasıl olur lütfen cevap bekliyorum

    Gülbin DemirYayın tarihi2:09 pm - Şub 22, 2020

    Merhabalar, harçsız pasaport olarak başvuruların bazı şartları var (öğrenci, yeşil pasaport vb.) ve bahsettiğiniz türde bir durumla daha önce hiç karşılaşmadık ne yazık ki. Bu konuyla ilgili en detaylı ayrıntıyı nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın