Pasaport Türleri

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport, uluslararası seyahat etmeniz için gerekli olan bir belgedir. Her Türk Vatandaşı istediği takdirde, herhangi bir Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak pasaport alabilir.

Aşağıda, pasaport için gerekli evrakları, ödenmesi gereken ücretleri, pasaport türlerini ve pasaport büro adreslerini yazacağız.

 

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pasaport başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan evraklar;

  1. T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi,
  2. Biyometrik fotoğraf,
  3. Öğrenci belgesi (öğrenci pasaportu için başvurmak isteyenler eklemelidir.)
  4. Varsa eski pasaportlar,
  5. Umuma mahsus pasaportlar için harç bedeli ödendi makbuzu ve değerli kâğıt bedeli; hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için değerli kâğıt bedeli ödendi dekontu veya makbuzu (mutlaka bankadan ıslak kaşe ve imzalı olmalı, üzerinde adınız ve TC kimlik numaranız yazmalıdır.)
  6. 18 yaşından küçük çocuklar için anne ve babadan muvaffakatname,
  7. Hizmet ve hususi pasaport için başvuranların ayrı olarak, talep formlarını eklemeleri de gerekmektedir.

 

Pasaport Türleri

Türk Vatandaşı olarak alabileceğiniz 4 çeşit pasaport bulunmaktadır;

1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

Hususi, hizmet veya diplomatik pasaport almaya hakkı olmayan vatandaşlarımızın alması gereken pasaport türüdür. Standart özellikleri ile herhangi bir şarta sahip olmanız gerekmeyen bu pasaportla vize istemeyen ülkelere rahatça seyahat edebilirsiniz. Vize isteyen ülkeler için ise o ülkenin vize şartlarını yerine getirdikten sonra seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Belirli kademeye ulaşmış devlet memurlarına, onların eşlerine ve 25 yaşını doldurmamış çocuklarına verilen pasaport türüdür. Özellikle Schengen ülkelerinin neredeyse hepsine vizesiz seyahat edebileceğiniz bu pasaport türünü alabilmek için devlet memuru olmanız ve belirlenen ölçüde görevde bulunmuş olmanız gerekmektedir. Kademe ve alabilme şartları, memur olunan kuruma ve pozisyona göre değişmektedir.

3. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Eğer;

  • Devlet memuru değilseniz ama devlet tarafından yurt dışında görevlendirilecekseniz veya
  • Devlet memuruysanız ama henüz yeşil pasaport almaya hakkınız yoksa ve yurt dışında görevlendirilecekseniz,

bu pasaport türünü almaya hakkınız bulunmaktadır. Bunun için bağlı olunan kurumdan gri pasaport formunun imzalanıp Nüfus Müdürlüğü'ne gerekli olan diğer evraklarla birlikte teslim edilmesi yeterlidir. Hizmet pasaportuyla da yeşil pasaport gibi Schengen Ülkeleri dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Not: Devlet memuru olmanız durumunda, görevlendirmeniz bittiğinde pasaportun sizden talep edilmesi durumuyla karşılaşabilirsiniz. Şayet hizmet pasaportu yasalarımıza göre devlet görevlendirmesi dışında bir amaçla kullanılamaz.

4. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik pasaport olan siyah pasaport, adından da anlaşılacağı gibi uluslararası diplomat görevi yapan, Cumhurbaşkanı, Konsolosluk çalışanları, Valiler, Meclis Üyeleri gibi kişilerin sahip olabileceği bir pasaport türüdür. Bu pasaport ile de dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahatlerde bulunabilirsiniz.

 

Pasaport Defter ve Harç Bedelleri

Pasaport alırken ödemeniz gereken defter ve harç bedelleri aşağıdaki gibidir;

Not: Öğrenci pasaportu, hizmet pasaportu (gri) ve hususi pasaport (yeşil) alınırken sadece defter bedeli ödenmektedir. Umuma mahsus pasaport (bordo) alınırken ise, defter bedelinin yanı sıra alınmak istenen süre için de harç bedeli ödenmelidir. 
SÜRE
DEFTER BEDELİ
HARÇ ÜCRETİ                          TOPLAM
6 AY
108,00 TL     137,50 TL                               245,50 TL
1 YIL
108,00 TL
    201,30 TL                               309,30 TL
2 YIL
108,00 TL
    327,80 TL                               435,80 TL
3 YIL
108,00 TL
    465,50 TL                               573,50 TL
4 -10 YIL
108,00 TL
    657,40 TL                               765,40 TL

Pasaportunuzun Elinize Ulaşma Süresi

Pasaport başvurunuzu Nüfus Müdürlüğü'ne yaptıktan sonra, pasaportunuz başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz adrese gönderilecektir.

Acil durumlarda kargonun elinize ulaşmasını beklemeden, Ankara'da bulunan Gölbaşı Basım Merkezi'nden de pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

Aksi bir durum söz konusu olmadıkça 3-5 gün içerisinde pasaportunuz elinizde olacaktır.