Transit Vize Nedir? Aktarmalı Uçuşlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

ileGülbin Demir

Transit Vize Nedir? Aktarmalı Uçuşlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Aktarmalı uçuş, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken arada başka ülke veya ülkelerden de geçmek suretiyle uçuşu tamamlamaktır. Yani diyelim ki, Türkiye’den Hollanda aktarmalı Amerika’ya gidecekseniz, bu durumda Türkiye çıkış ülkeniz, Hollanda aktarma yapacağınız ülke ve Amerika da varış ülkeniz olacaktır. Peki uçak bileti alırken aktarma yapacağınız ülkelere dikkat edin derken hangi konudan bahsediyoruz? Transit vize nedir ve hangi ülkeler uyguluyor?

VİZE!

Evet yanlış duymadınız, vize. Özellikle uzun uçuşlarda, Avrupa üzeri çok fazla uçuş olduğunu göreceksiniz. Eğer aktarma yapacağınız ülke transit vize veya direkt kendi vizesini istiyorsa, o ülkeye giriş yapamayacağınız için amacınız olan ülkeye de gidemeyeceksiniz aslında!

Kulağa korkunç geliyor değil mi?

Kesinlikle öyle.

Peki Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir örnekle anlatmamız kafanızda netleşmesi açısından daha faydalı olacaktır.

Çıkış ülkesi: Türkiye

Aktarma ülkesi/ülkeleri: Almanya, İspanya

Varış Ülkesi: Kolombiya

Madde.1: Varış Ülkesine Vizeniz Var mı?

Öncelikle Kolombiya vizesini mutlaka kontrol edeceksiniz zaten, bunu gayet iyi bildiğinizi düşünüyoruz. (Aktarma ülkesi değil, varış ülkesi.) Bilmiyorsanız veya emin olmak istiyorsanız, vize uzmanlarımız bu konuda size yardımcı olmak için can atıyorlar! İletişim için; Pas Danışmanlık


Burada verdiğimiz Kolombiya örneği için, Kolombiya Türkiye’ye vize uygulamayan bir ülke. O yüzden eğer direkt Kolombiya’ya uçacak olsaydınız, herhangi bir sorun yaşamadan gidebilirdiniz. Ama arada Almanya ve İspanya’ya uğrayacak olmanız, kafanızı karıştırıyor. Karıştırmalı da.

Madde 2: Biletler Aynı Havayolu Şirketine mi Ait?

Daha sonra kontrol etmemiz gereken madde, biletlerinizin aynı havayolu şirketinden olup olmadığı. Yani önemli olan nokta şu; aktarma yapacağınız ülkede havaalanına girmek zorunda olacak mısınız olmayacak mısınız? Aşağıdaki ülkeler, pasaport kontrolüne girmediğiniz sürece 12 saati aşmayan süreler için transit vize almanıza gerek kalmadan geçmenize izin veriyor.

Bu ülkeler;

 1. İspanya
 2. İtalya
 3. Hollanda
 4. Fransa
 5. Rusya
 6. Suudi Arabistan

Bunların dışındaki Avrupa ülkelerinden birinden aktarmalı bilet alacaksanız, Schengen Vizesi sahibi olmanız durumunda yine transit vizeye ihtiyaç duymadan geçiş yapabilirsiniz. (Schengen varsa, zaten ülkeye de girebiliriz dediğinizi duyar gibiyiz, evet ama belirtmekte fayda var 🙂 Emin olmadan bilet satın alınmalı, uçuşlar planlanmamalı.)

İngiltere: Schengen vizesi İngiltere’de geçmiyor. İngiltere’den aktarma yapacaksanız, havayolu firmanızın bekleme saati ve terminali çok önemli. 24 saati aşmayan süreler için İngiltere transit vize istemiyor.

Örneğimize bakacak olursak; Almanya 8 saate kadar olan uçuşlar için, havaalanına girme durumunuz olmadığı sürece transit vize istemiyor. İspanya, 12 saati aşan durumlarda transit vize istemiyor.

İhtimal 1: Biletiniz Kolombiya’ya kadar kesilmiş, bütün biniş kartlarınız verilmiş ve Almanya/İspanya’da bekleme süreniz belirtilen süreleri geçmiyorsa, TRANSİT VİZE ALMANIZA GEREK YOK. Transit bölgeyi terketmeden yeniden uçağınıza bineceğiniz için iki ülke de sorun çıkarmayacaktır.

İhtimal 2: Biletiniz Almanya’ya kadar bir havayolu ile, Almanya’dan sonra ise farklı bir havayolu firması ile kesilmiş, sadece Almanya’ya kadar olan biniş kartlarınız almışsınız ve diğer biniş kartlarınızı Almanya’daki havaalanından almanız gerekiyorsa TRANSİT VİZE ALMAK ZORUNDASINIZ. Çünkü havaalanına giriş yapabilmek için pasaport kontrolünden geçmek durumundasınız ve Almanya Schengen Vizeniz yoksa sizi ülkeye almayacaktır.

Peki Bu Konuda Yetkili Kim? Kimden Sağlıklı Bilgi Alabilirsiniz?

Bu konuda üzülerek net bir cevap veremeyeceğiz. Aslında yetkili olarak uçak firmaları görülmektedir ama ülkeler arası gelişebilecek sorunlara dahil olmak istemeyen bazı firmalar, net bir bilgi vermemesiyle birlikte uçağa binmeden hemen önce transit vizeye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirler.


Konsolosluklar, transit vize konusunda net bilgi verirler ama sizin biletinizin durumu konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olamayacakları için, sizi uçak firmalarına yönlendireceklerdir.

Bilet Alırken;
 1. Vizenizin olmadığı ülkeler üzerinden aktarma yapacaksanız araştırmanızı çok iyi yapın.
 2. Uçak bileti alacağınız firmadan bilgi almaya çalışın.
 3. Oluşabilecek sıkıntılar için iade ve iptal şartlarını iyi okuyun. Güvenilir site/firmalardan biletinizi alın.
 4. Transit vize hakkında konsoloslukla görüşün.
 5. İniş-biniş havalimanlarınızı çok iyi kontrol edin.
 6. Biletinizin altında yazan açıklamaları dikkatlice okuyun.

Tecrübelerimize dayanarak, sizi bilgilendirmeye çalıştık. Aklınıza takılan her türlü soru için bize ulaşabilirsiniz. Her ülke ve vize şartları farklı olacağı için, yukarıda bahsetmediğimiz durumlar için lütfen iletişime geçin.

İletişim

 

 

 

Yazar hakkında

Gülbin Demir administrator

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını anlatmaya çalışan, 29 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

Bir cevap yazın