Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

ileGülbin Demir

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına sık seyahat eden herkesin en çok merak ettiği konulardan biri olan uzun süreli schengen vizesi alma konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi nedir, hangi ülkeleri kapsar ile ilgili bilgileri linkten okuyabilirsiniz.

Schengen Vizesi Almak Zor Mudur?

Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamına seyahat edebileceğiniz schengen vizesini almak aslında çok da zor değildir. İstenilen belgeleri tam olarak hazırladıktan sonra, konsolosluk veya büyükelçiliğin vize vermemesi için herhangi bir sebep olmayacaktır. İş adamları, öğrenciler, ev hanımları, emekliler, memurlar için farklı belgeleri istediği için kendinize göre belgeleri bilmeniz ve eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir.
Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi alırken dikkat etmeniz gereken kuralları anlatmıştık. Schengen vizesi almak hem uzun, hem de uğraştırıcı bir işlemdir. Karar verdiğiniz seyahatten önce vize almanız gerekir ve vizeyi aldığınız tarihe göre planlarınızı şekillendirmelisiniz.

Ama uzun süreli schengen vizesi sahibiyseniz, istediğiniz zaman uçak biletinizi alabilir ve seyahatlerinizi daha rahat bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu yüzdendir ki, uzun süreli vize almak aslında çok avantajlı bir şeydir. Ne yazık ki, herkese verilen bir vize olmayıp, dikkat etmeniz gereken maddeleri eksiksiz yerine getirirseniz sizin de almak için bir şansınız olabilir.

Aşağıda birkaç maddeyle uzun süreli vize almanız için gereken şartları, dikkat etmeniz gereken ayrıntıları, etkili olacak durumları yazacağız. Bu maddeler tamamen tecrübelerimiz sonucunda farkettiğimiz detaylardır. Büyükelçiliğin kesinlikle uzun süreli vize verebileceği bir yöntem asla bulunmamaktadır. Bu maddeler, yalnızca uzun süre vize alma ihtimalinizi artıracaktır. Dosyanız hazırlandıktan sonra, inisiyatif her zaman konsolosluğun elindedir.
Şöyle yaparsanız kesinlikle uzun süreli vize alabilirsiniz denilen durumlara inanmamanızı, böyle bir beklenti içerisine girmemenizi öneririz.

Schengen Ülkesi Vatandaşı Eşi veya Çocuğu Olmak

Eşiniz, anneniz, babanız Schengen Ülkesi Vatandaşı ise ve Türkiye’de yaşadığınızı kanıtlayan belgelere sahipseniz, uzun süreli vize almanız biraz daha yüksek bir ihtimaldir.

Ticari Amaçla Sık Seyahat Etmek

Şirket sahibi veya sigortalı çalışansanız, Schengen ülkelerinden birine veya birkaçına sürekli seyahat ediyorsanız kısa dönem verecekleri birkaç vizeden sonra uzun süreli vize alma olasılığınız daha yüksektir.

Vizelerinizi Hep Aynı Ülkeden Almak

Schengen vizesi almak için aynı ülkeye başvuru yapıyor olmak da, uzun süreli vize almanızı kolaylaştıracak etkenlerden biridir. Örneğin, Fransa’dan ilk vizenizi aldıktan sonra diğer vizelerinizi de Fransa’dan almaya devam ederseniz, Fransa ‘nın size uzun süreli schengen vizesi verme ihtimali artacaktır. Yalnız bu konuda dikkat etmeniz gereken bir şart şudur; Fransa ‘dan aldığınız vize ile mutlaka Fransa ‘ya giriş çıkış yapmalısınız. Eğer giriş çıkış yapmazsanız, vizesini aldığınız ülkeye giriş çıkış yapmadığınız için daha kısa vize vermelerine sebep vermiş olacaksınız.
Dilekçenizde Sık Seyahat Ettiğinizi/Edeceğinizi Belirtmek

Yazacağınız dilekçede, neden uzun süreli vize istediğinizi, seyahat edeceğiniz tarih aralıklarını mutlaka belirtin. Ayrıntılı şekilde neden seyahat ettiğinizi, Schengen ülkelerine sık giriş çıkış yapacağınızı da eklemeyi unutmayın.

Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu

Yazdığınız dilekçeye uygun olarak, uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızı da belirtin.

 

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortasını uzun süreli yapmanın avantajlı olabileceği konusunda bazı söylentiler var aslında ama bu konuda bir tecrübe yaşamadık. 1 haftalık iş seyahati için yaptığımız 2 haftalık seyahat sağlık sigortası sayesinde 5 yıllık vize alabildiğimiz yolcularımız oldu.

Daha Önceden Aldığınız Vizelerinizi Sunun

Önceden aldığınız Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerin vizelerini mutlaka sunun. Daha önceden yurt dışına yapmış olduğunuz giriş çıkışlar önemli bir referans olacaktır.
Uzun süreli vize alabilmek için dikkat etmeniz gereken belli başlı kuralları yazdık. Daha ayrıntılı bilgi için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorular için vize uzmanlarımız size her zaman yardımcı olacaktır.

 

Yazar hakkında

Gülbin Demir administrator

Yurt dışına çıkmanın zor olmadığını anlatmaya çalışan, 29 ülke gezmiş, binlerce insanla tanışmış, birbirinden farklı onlarca kültürü kıyaslayabilme imkanı bulmuş, öğrendiği her bilgiyi herkesle paylaşmayı seven bir mühendis.

1 yorum

Almanya Uzun Dönem Vize Başvurusu IDATA Konya VizeYayın tarihi5:31 pm - Şub 14, 2020

[…] çalışma vizesi, öğrenci vizesi ve bunlar gibi 3 ayı geçen bütün vizeleri kapsamaktadır. Almanya uzun dönem vizesi alabilmek için, bu şartlardan en az birini sağlamanız gerekmektedir. Eğer seyahatiniz 3 […]

Bir cevap yazın